2024-09-14T00:50:39+03:00
Хипогонадизмът, или намалената функция на тестисите, може да има сериозни здравни последици за мъжете, ако не се лекува. Ниското ниво на тестостерон може да доведе до безплодие, импотентност, покачване на тегло, сърдечно-съдови заболявания, остеопороза и депресия. Тестостерон-заместителната терапияТестостерон-заместителната терапия (ТРТ) е показана за мъже с доказано ниски нива на тестостерон, за да се поддържат вторичните полови белези и да се овладеят симптомите на хипогонадизма.

Съществуват няколко метода за приложение на тестостерон: интрамускулно, трансдермално, сублингвално и букално. Общото между всички тези методи е избягването на стомашно-чревния тракт, тъй като приемът на тестостерон под формата на таблетка води до бързото му деактивиране в черния дроб, което го прави неефективен.

В България най-достъпен е интрамускулният тестостерон под формата на тестостеронови естери или тестостеронов constantly. В първия случай, той се прилага веднъж на 14 до 21 дни, а във втория – на всеки 3 месеца.

Противопоказания за стартиране на тестостеронова терапия включват:

1. Непосредствени репродуктивни желания – тестостеронът потиска нормалното спермообразуване.
2. Високи нива на хематокрит.
3. Мъже с рак на гърдата или простатата.
4. Мъже с палпируем простатен нодул.
5. Нива на простат-специфичен антиген (PSA) > 4 нг/мл или > 3 нг/мл и висок риск за простатен карцином (например, фамилна обремененост).
6. Тежка нелекувана сънна апнея.
7. Тежка сърдечна недостатъчност.
8. Преживян миокарден инфаркт или инсулт в предходните 6 месеца.
9. Тромбофилия.

Преди да се стартира тестостерон-заместителна терапия, особено при мъже на възраст над 50 години, трябва да се изследва PSA и да се проведе консултация с уролог, за да се изключи простатно образувание. След започване на терапията, PSA трябва да се контролира на всеки 3 до 12 месеца. Повторна консултация с уролог се налага, ако в рамките на първите 12 месеца има покачване на PSA с над 1.4 нг/мл спрямо изходното или ако стойността достигне над 4 нг/мл.

Симптомите на хипогонадизъм се оценяват на 3 до 12 месеца от началото на терапията и след това всяка година. Лечението с тестостеронови естери може да има по-лабилен контрол на симптомите поради големите вариации в нивата на серумния тестостерон, докато тестостероновият ундеканоат има по-стабилен профил на действие.

Нивата на тестостерон се проследяват в първите 3 до 6 месеца, след което веднъж годишно, като целта е те да бъдат в средата на нормата.

Хематокритът се изследва на 3 до 6 месеца от старта на терапията и след това веднъж годишно. Ако той се покачи над 54%, терапията трябва да се преустанови до нормализирането му, след което може да се възстанови в по-ниска доза.

При мъже с остеопороза се препоръчва проследяване на костна плътност на лумбални прешлени и/или бедрена шийка 1 до 2 години след началото на терапията.

Ползи от тестостерон - заместителната терапия

1. Вторични полови белези:
   - При млади мъже, които не са достигнали пубертетно развитие, тестостероновата терапия води до развитие на вторични полови белези като лицево окосмяване, спадане на гласа, натрупване на костна и мускулна маса и увеличение на пениса.

2. Подобряване на либидото и половата функция:
   - При мъже с доказано ниски нива на тестостерон се наблюдава подобрение в либидото и половата функция. Тестостеронът няма ефект при мъже с нормални нива на хормона. В тези случаи се препоръчват инхибитори на 5-алфа редуктазата (напр. силденафил).

3. Повишаване на самочувствието и намаляване на депресивните симптоми:
   - Тестостерон-заместителната терапия може да подобри самочувствието и да намали депресивните симптоми. Също така увеличава физическия потенциал и натрупването на мускулна маса, подобрява значително съотношението на мускулна към мастна тъкан и съответно метаболитния профил.

4. Подобрение на костната плътност:
   - При мъже с хипогонадизъм и остеопороза може да се наблюдава подобрение на костната плътност. При висок фрактурен риск може да е необходимо допълнително лечение, специфично за остеопороза.

Негативни ефекти от тестостерон-заместителната терапия

1. Акне и мазна кожа.
2. Еритроцитоза (увеличен брой на червените кръвни клетки).
3. Установяване на субклиничен простатен карцином и нарастване на метастатичните тумори.
4. Намалена сперматогенеза и фертилитет.
5. Гинекомастия или развитие на карцином на млечната жлеза.
6. Оплешивяване.
7. Провокиране или влошаване на сънна апнея.



Референции

- Shalender Bhasin, Juan P Brito, Glenn R Cunningham, Frances J Hayes, Howard N Hodis, Alvin M Matsumoto, Peter J Snyder, Ronald S Swerdloff, Frederick C Wu, Maria A Yialamas, Testosterone Therapy in Men With Hypogonadism: An Endocrine Society Clinical Practice Guideline, The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, Volume 103, Issue 5, May 2018, Pages 1715–1744, [https://doi.org/10.1210/jc.2018-00229](https://doi.org/10.1210/jc.2018-00229)

Ние използваме бисквитки, за да ви гарантираме добрата работа на нашия уебсайт, като спазваме всички правила и добри практики за поверителност на личните Ви данни. Вижте Политиката ни за поверителност